Producenci
Produkt dnia
Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt 2,7l głęboki mat kolor M355
Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt 2,7l głęboki mat kolor M355

130,00 zł

Cena regularna: 165,00 zł

Najniższa cena: 165,00 zł

105,69 zł

Cena regularna: 134,15 zł

Najniższa cena: 134,15 zł
szt.
Kerakoll Fugalite BIO fuga żywiczna 3kg kolory
Kerakoll Fugalite BIO fuga żywiczna 3kg kolory

149,00 zł

121,14 zł

szt.
Teknos Biora Balance pełen mat 2,7l farba lateksowa
Teknos Biora Balance pełen mat 2,7l farba lateksowa

199,00 zł

161,79 zł

szt.
Kerakoll Fugalite BIO Parquet fuga żywiczna 3kg kolory
Kerakoll Fugalite BIO Parquet fuga żywiczna 3kg kolory

159,00 zł

129,27 zł

szt.
Promocje
Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt 2,7l głęboki mat kolor M355
Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt 2,7l głęboki mat kolor M355

130,00 zł

Cena regularna: 165,00 zł

Najniższa cena: 165,00 zł

105,69 zł

Cena regularna: 134,15 zł

Najniższa cena: 134,15 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kategorie blog

Przygotowanie do pracy i wskazówki techniczne

Przygotowanie do pracy i wskazówki techniczne

Znalezienie odpowiednich farb i akcesoriów to dopiero pierwszy etap przygotowań do malowania. Następnym krokiem nie jest jednak nałożenie powłoki na ścianę – nim do tego dojdzie, trzeba jeszcze wykonać kilka niezbędnych czynności. Podpowiadamy, o czym jeszcze należy pamiętać podczas prac malarskich i jak profesjonalnie pokryć ściany powłoką.

Przygotowanie do malowania
Zanim zaczniesz nakładać powłokę malarską, upewnij się, że w wyniku Twoich prac nie ucierpią okna, drzwi, meble ani podłogi. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w folię ochronną – grube i  wytrzymałe materiały ma w swojej ofercie np. firma Blue DolphinPrzykryj nią podłoże, wszelkie kredensy, regały i inne elementy zbyt ciężkie, by wynosić je z pokoju na czas malowania.

 

Pozostałe przedmioty, jak np. dekoracje albo książki, przełóż do innego pomieszczenia, by mieć pewność, że nie zostaną przypadkiem zniszczone farbą. Następnie zaklej taśmą malarską listwy, ramy okien, futryny i włączniki. Te ostatnie możesz też zdemontować. To zabezpieczy je przed zabrudzeniami. Jeśli odnawiasz tylko jedno pomieszczenie, a z pozostałych części mieszkania planujesz normalnie korzystać, praktycznym rozwiązaniem może okazać się kurtyna przeciwkurzowa na otwory drzwiowe. Zapobiega ona przedostawaniu się kurzu, a dzięki zastosowaniu zamka błyskawicznego, pozwala na łatwe przemieszczanie się bez konieczności demontażu zabezpieczenia.

Kolejnym etapem jest przygotowanie farby, którą należy najpierw dobrze wymieszać. Jak to zrobić? Do tego potrzebna będzie wiertarka z mieszadłem albo – przy mniejszych wiaderkach – po prostu długa drewniana listwa. Celem mieszania jest ujednolicenie konsystencji powłoki i równomierne wymieszanie pigmentów, które jako cięższe, mogłyby osiąść na dnie. Następnie trzeba tylko wlać potrzebną ilość farby do roboczego wiadra , a najlepiej do kuwety malarskiej i dokładnie zamknąć oryginalne opakowanie, by jego zawartość nie pozasychała przy brzegach.

Czyszczenie powierzchni i gruntowanie
W przypadku ścian, które były już wcześniej pomalowane, prace remontowe należy zacząć od ich wyczyszczenia z pomocą wody z detergentem, np. płynem do naczyń. W ten sposób pozbędziesz się osiadłego kurzu, a także ewentualnych tłustych plam i smug. Jeżeli jednak stara farba już się złuszcza, wtedy najlepiej ją usunąć. Do tego potrzebna będzie szpachelka albo skrobak, a także papier ścierny, którym warto przetrzeć ścianę.
Jeżeli jednak odnawiane powierzchnie były już wcześniej malowane, gruntowanie nie jest potrzebne. Natomiast jeżeli malujesz je po raz pierwszy albo ściana była szpachlowana lub wyrównywana np. gipsowymi gładziami, wtedy trzeba koniecznie użyć gruntu. Gruntowanie to nic innego jak pokrycie ścian farbą podkładową lub preparatem gruntującym takim jak np. Tikkurila Optiva PrimerJest to ważna czynność poprzedzająca samo malowanie. Preparaty gruntujące głęboko penetrują podłoże oraz trwale je wzmacniają. Ponadto ograniczają i wyrównują jego chłonność, co umożliwia równomierne rozkładanie się farby nawierzchniowej i tym samym ułatwia malowanie. Dzięki ujednoliceniu powierzchni, farba nawierzchniowa może osiągnąć równomierny połysk. Gruntowanie poprawia także przyczepność powłoki do podłoża i umożliwia jej równomierne wysychanie. Dzięki zastosowaniu farb i preparatów gruntujących rośnie wydajność farb nawierzchniowych. Oznacza to, że zużywasz mniej droższych produktów. Gruntowanie, jak wszystkie prace malarskie, najlepiej zacząć od narożników i innych trudnodostępnych miejsc, a dopiero potem pokryć powłoką pozostałą powierzchnię pędzlem ławkowcem lub wałkiem.

Malowanie sufitów i ścian
Po wykonaniu wszystkich tych czynności, można przystąpić do prac z farbami dekoracyjnymi. Na początek zajmij się sufitem. Przydatny okaże się przy tym duży wałek, najlepiej z teleskopem. Malowanie sufitu lepiej zacząć od okna, nakładając pierwszą warstwę w kierunku do niego równoległym. Jeśli masz kilka okien, wybierasz to, które daje najwięcej światła. Powierzchnię należy pokryć szerokimi, ściśle do siebie przylegającymi pasami farby, łącząc je techniką „mokro na mokro”. Drugą warstwę należy nakładać zawsze prostopadle do pierwszej. Jak pomalować sufit bez smug i ukryć ewentualne nierówności podłoża? Sprawdź w artykule "Malowanie sufitu - zrób to sam!"
Podczas malowania ścian obowiązuje podobna zasada. Tak jak w przypadku gruntowania, tutaj również trzeba wpierw pokryć powłoką miejsca wymagające większej precyzji oraz te, do których dostęp jest utrudniony. Są to przede wszystkim narożniki, wnęki okienne i okolice kaloryferów. Do tej ostatniej czynności niezbędny będzie niewielki specjalnie zakrzywiony pędzel. Wałek przyda się do malowania pozostałych części ścian. Warto rozważyć zakup trochę droższego wałka, ale takiego, który nie chlapie np. z Mikrofibry. Będziesz czuć się bardziej komfortowo, gdy nic nie będzie kapać na głowę ani na folię pod nogami. 

O ile korzystasz z farb wysokiej jakości, wystarczy, że pomalujesz powierzchnię dwa razy. Zawsze maluj metodą „na krzyż”, tzn. nakładaj drugą warstwę w kierunku prostopadłym do pierwszej, po jej całkowitym wyschnięciu. Przy dobrej farbie i jasnych kolorach efekt wizualny uzyskasz prawdopodobnie już za pierwszym razem. Musisz mieć jednak na względzie, że odporność na ewentualne zmywanie lub szorowanie na mokro powłoka uzyska dopiero przy drugiej warstwie. Oczywiście dotyczy to tylko farb lateksowych, których czyszczenie jest dopuszczone przez producenta. Pozostałe rodzaje powłok mogą w ogóle nie być przystosowane do mycia. Przy każdej warstwie pamiętaj tylko, aby przerwę w pracy zrobić dopiero po pokryciu farbą całej powierzchni ściany. Inaczej poszczególne fragmenty będą schły w różnym czasie, co może doprowadzić do pojawienia się nierówności w odcieniach lub smug na łączeniach. Pamiętaj również, że taśmę malarską najlepiej usunąć bezpośrednio po malowaniu, gdy farba jest jeszcze wilgotna. Unikniesz w  ten sposób przykrej niespodzianki, gdy podczas odrywania odejdzie Ci ona razem z farbą. Wyjątkiem jest tutaj taśma Blue Dolphin MP-PG specjalnie przygotowana do długiego przebywania na powierzchni i łatwego usuwania bez uszkadzania podłoża oraz pozostawiania śladów kleju.

Wystarczy, że skorzystasz z tych wskazówek podczas prac remontowych, a na pewno bez trudu uda Ci się pomalować każde pomieszczenie i osiągnąć oczekiwany efekt dekoracyjny.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium