Producenci
Produkt dnia
Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt 9l głęboki mat
Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt 9l głęboki mat

479,00 zł

389,43 zł

szt.
Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt 2,7l głęboki mat kolor M355
Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt 2,7l głęboki mat kolor M355

130,00 zł

Cena regularna: 165,00 zł

Najniższa cena: 165,00 zł

105,69 zł

Cena regularna: 134,15 zł

Najniższa cena: 134,15 zł
szt.
Kerakoll Fugalite BIO fuga żywiczna 3kg kolory
Kerakoll Fugalite BIO fuga żywiczna 3kg kolory

149,00 zł

121,14 zł

szt.
Promocje
Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt 2,7l głęboki mat kolor M355
Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt 2,7l głęboki mat kolor M355

130,00 zł

Cena regularna: 165,00 zł

Najniższa cena: 165,00 zł

105,69 zł

Cena regularna: 134,15 zł

Najniższa cena: 134,15 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kategorie blog

Malowanie sufitu - zrób to sam!

Malowanie sufitu - zrób to sam!

Malowanie sufitu! Sprawa wydaje się prosta, ale jak dobrać farby i zorganizować prace malarskie, aby efekt był w pełni satysfakcjonujący. Jak pomalować sufit bez smug i ukryć ewentualne nierówności podłoża? Bez obaw. Przygotowaliśmy pakiet wiedzy i wskazówek jak należy malować sufit wałkiem krok po kroku – z nami zrobisz to jak profesjonalista!

Po pierwsze farba. Optymalna jest taka, która ma stopień połysku w głębokim macie (patrz "stopnie połysku powłoki malarskiej"). Farby takie niwelują refleksy świetlne, odpowiedzialne za wrażenia nierówności podłoża. Dzięki głęboko matowemu wykończeniu farba tworzy jednolitą powłokę – niezależnie od kąta padania światła. Jednym z takich produktów jest specjalna farba do sufitu Tikkurila Anti-Reflex White. Przy czym w naszej ofercie znajdują się również wyroby innych renomowanych producentów:

Tikkurila Anti-Reflex Farby Kabe Aquatex
Tikkurila Anti-Reflex farba do sufitów Kabe Aquatex farba do sufitów
Fot. Tikkurila Polska S.A. Fot. Farby Kabe Polska Sp. z o.o.

Malowanie sufitu - porady. ZANIM ZACZNIESZ…

Przygotowanie powierzchni ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego. Zanim chwycisz za wałek, nie zapomnij jednak o osłonięciu podłogi, okien i innych elementów w pomieszczeniu. Do tego celu przydadzą się folie ochronne np. gruba folia malarska Blue Dophin, a do ich sklejenia taśma. Przydatna okazać się może również kurtyna przeciwkurzowa, służąca do oddzielania pomieszczeń podczas prac remontowo- budowlanych.

 • Usuń nierówności – im gładsza powierzchnia, tym lepszy efekt. Ubytki i nierówności uzupełnij masą szpachlową Tikkurila Prestomax lub Kabe Profinisz. Szpachlę pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Miejsca naprawiane przeszlifuj papierem ściernym, aby je wyrównać i wygładzić.
 • Oczyść powierzchnię – po szlifowaniu sufit należy dokładnie odpylić, używając odkurzacza lub szczotki. W celu dokładniejszego odpylenia powierzchnię można również przetrzeć wilgotną szmatką.
 • Zabezpiecz ściany -  do odcięcia sufitu od powierzchni pionowych można użyć taśmy malarskiej Blue Dolphin o szerokości np. 38mm. Taśma ta jest odporna na światło i promienie słoneczne UV, nie podcieka przy malowaniu, co daje gwarancję uzyskania czystych linii odcięcia.
 • Zagruntuj sufit - zwalcz pokusę pominięcia tego kroku, żeby było szybciej – oszczędność czasu jest w tym przypadku pozorna. Zagruntowany sufit lepiej przyjmie farbę, zużyjesz jej mniej, a estetyczny wygląd utrzyma się dłużej. Pod farbę Tikkurila Anti-Reflex polecamy preparaty gruntujące: Tikkurila Optiva Primer lub Tikkurila Suprabilit (w zależności od stanu podłoża). W przypadku wybrania farby Kabe Aquatex należy zwrócić uwagę, iż nie wymaga ona gruntowania! Przy pierwszej warstwie farbę należy jedynie rozcieńczyć zgodnie z zaleceniami producenta. Przed użyciem gruntu lub farby dokładnie wymieszaj i przelej produkt do kuwety malarskiej. Rozpocznij gruntowanie od naroży – użyj małego wałka malarskiego o szerokości 10-15cm. Następnie pomaluj całą powierzchnię, używając dużego wałka malarskiego o szerokości 18cm lub 25cm.
 • Dobierz akcesoria malarskie - do malowania sufitu szczególnie rekomendujemy wałki z mikrofibry, które przeznaczone są do gładkich powierzchni, pozostawiają gładką strukturę i co najważniejsze nie chlapią. W celu ograniczenia prac z drabiny możesz dokupić kij teleskopowyPamiętaj, aby malować prostopadle do ściany, na której znajduje się największe źródło światła i kierować się w głąb pomieszczenia. Pozostaw na 4 godz. do wyschnięcia, ewentualnie sprawdź informacje na opakowaniu zastosowanego produktu.

Schemat gruntowania sufitu

Fot. Tikkurila Polska S.A.

MALOWANIE!

 • Zabezpiecz naroża taśmą malarską - jeśli tego nie zrobiłeś przed gruntowaniem, zrób to teraz. Zabezpiecz wszystkie połączenia ścian i sufitu. Taśma powinna być przyklejona na suchą powierzchnię i odklejona bezpośrednio po malowaniu. Zabezpiecza to przed oderwaniem jej razem ze świeżą warstwą farby. Lepiej, aby była to taka taśma, która nie podcieka i nie uszkadza podłoża. Najbardziej popularne są te o szerokości 38mm. Ale wybór należy zależy od Ciebie. 
 • Dokładnie wymieszaj farbę - np. jakimś mieszadłem, kijem lub jeśli posiadasz wiertarkę – mieszadłem wolnoobrotowym. Farbę przelej do kuwety malarskiej. Pozostałą farbę w wiadrze co jakiś czas ponownie mieszaj.

UWAGA! 

- optymalna temperatura do malowania wnętrz to 5-25°C – jeśli temperatura będzie wyższa, farba może wysychać zbyt szybko, dając efekt smużenia.

- wilgotność względna nie powinna być większa niż 80%, w przeciwnym razie proces schnięcia będzie dłuższy, co może skutkować przebarwieniami lub różnicami w połysku.

- niektóre farby wymagają rozcieńczenia wodą, gdyż zaleca to ich producent np. Farby Kabe. Czasami można dodać wodę, gdy farba zbyt szybko schnie lub "ciężko" ją rozprowadzić na powierzchni. Ma to miejsce przy wysokich temperaturach powietrza. Przed rozcieńczeniem przeczytaj instrukcję i zalecenia producenta na opakowaniu używanego produktu.  

 • Zacznij malowanie - rozpocznij nanoszenie farby Tikkurila Anti-Reflex White lub Kabe Aquatex od naroży i brzegów sufitu. Użyj małego wałka o szerokości 10-15cm, aby dotrzeć do każdego zakamarka.
 • Sprawdź, gdzie znajduje się źródła światła – następnie użyj dużego wałka malarskiego o szerokości 18cm lub 25cm optymalnie na kiju teleskopowym. Stosuj zasadę: pierwszą warstwę nanosimy równolegle do największego źródła światła w pomieszczeniu; drugą warstwę malujemy prostopadle. Przy aplikacji obu warstw zachowujemy kierunek malowania od ściany okiennej lub ściany z największym źródłem światła w głąb pomieszczenia.

Schemat malowania sufitu 1

Schemat malowania 2

Fot. Tikkurila Polska S.A.

 • Najważniejszy wniosek - malowanie sufitu prostopadle do okna! Drugą, ostatnią warstwę farby do sufitu należy malować prostopadle do okna (okien), prostopadle do głównego źródła światła dziennego.
 • Zachowaj odstęp 4 godz. między malowaniem kolejnych warstw - ewentualnie sprawdź informacje na opakowaniu zastosowanego produktu. Czas schnięcia zależy przede wszystkim od temperatury i wilgotności powietrza w malowanym pomieszczeniu.

 

NA KONIEC

Pamiętaj, aby wentylować pomieszczenie w celu zapewnienia szybkiego odparowania wilgoci, gromadzącej się z wysychającej farby.... i ciesz się swoim idealnym sufitem:)

Farby Tikkurila - uśmiechnięta kobieta

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium