Producenci
Produkt dnia
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kategorie blog
Wzorniki kolorów

Tikkurila: kolory farb

Jednym z najbardziej popularnych narzędzi, wykorzystywanych przy wyborze odpowiedniego koloru, odcienia farby lub tynku, są wzorniki i karty barw. Udostępniają je praktycznie wszyscy producenci w tym również ci wiodący tacy jak Tikkurila, Beckers, Teknos czy Farby Kabe.

Jak powstają takie wzorniki? Wszystko zaczyna się od NCS czyli Natural Color System – jest to logiczny system porządku barw oparty na percepcji człowieka i ponad 60- letnich badaniach koloru. Pełen wzornik NCS zawiera kilka tysięcy kolorów. Z oczywistych względów nie każdemy łatwo będzie na nim pracować.

Z tego powodu wielu producentów np. farb dekoracyjnych wybiera z tego wzornika określone kolory i tworzy własne kolekcje np. Tikkurila – kolory nastrojów, Beckers – kolory gotowe czy Tikkurila – kolory Symphony 2436 ograniczając, ale przez to paradoksalnie ułatwiając wybór klientowi.Przy czym w zasadzie każdy producent nadaje tym kolorom własne nazewnictwo, aby po dokonaniu wyboru koloru z jego wzornika ograniczyć ryzyko późniejszej zmiany marki.

Tak czy inaczej bez względu na to czy decydują się Państwo na wyroby marki Beckers, Farby Kabe czy Tikkurila kolory na próbkach odwzorowane są za pomocą farby i zazwyczaj prezentowane w wykończeniu półmatowym. Należy mieć na względzie, iż stopień połysku ma wpływ na ostateczną barwę pomalowanego elementu. Zarówno kolory przedstawione w kartach, jak i kolory farb w punkcie sprzedaży, uzyskiwane są za pomocą tego samego systemu barwienia. Dzięki temu odcień próbki jest możliwie najbardziej zbliżony do barwy, jaka zostanie uzyskana na pomalowanej powierzchni. Najbardziej zbliżony, nie oznacza niestety identyczny.

 

Tikkurila – kolory na próbnikach

Próbniki mogą być też pokazane w wersji elektronicznej. Większość producentów udostępnia je na swoich stronach, m.in. Tikkurila. Kolory tak prezentowane, czyli w postaci elektronicznego wzornika np. Tikkurila kolory off-white albo w aplikacji do wizualizacji 3D Tikkurila ColorUp mogą mieć jednak wyłącznie charakter poglądowy. Ostatecznego wyboru najlepiej dokonywać w oparciu o rzeczywiste próbki barw, bo mówiąc potocznie ekran monitora może „przekłamywać”.

 

Beckers: kolory gotowe

Uwzględniając mentalne uwarunkowanie człowieka w dziedzinie dokonywania wyborów, które sprawia, że paradoksalnie szybciej wybierzemy spośród mniejszej ilości opcji niektórzy producenci wprowadzili bardzo ograniczone wzorniki jak Beckers – kolory w kolekcjach Beckers Designer Colour czy Beckers Designer Kitchen & Bathroom. W przeciwieństwie do wyrobów Tikkurila lub Farby Kabe (tu produkty bazowe barwione są za pomocą pigmentów w punkcie sprzedaży) te farby barwione są już fabrycznie. Również z tego względu liczba dostępnych kolorów w tych kolekcjach jest mocno ograniczona.

Decydując o tym, jakie kolory wybierzemy do naszych aranżacji powinniśmy pamiętać, by kierować się nie tylko tym, co pokaże nam sama próbka. Istotne jest również to, jakiego rodzaju światło i w jakim natężeniu będzie padało w danym pomieszczeniu. Różne źródła światła będą w odmienny sposób prezentowały ten sam kolor. Światło świetlówki znacząco różni się od światła zwykłej żarówki czy lampy halogenowej, co z kolei bardzo wpływa na odbiór koloru przez ludzkie oko. Dlatego też, przy wyborze barwy tak ważnym czynnikiem jest ilość naturalnego światła.

Poniżej prezentujemy szereg aplikacji elektronicznych, mając nadzieję, iż pomogą one Państwu w doborze optymalnych kolorów. Są to m. in. wzorniki takich marek jak Farby Kabe, Bolix, Tikkurila, Beckers. Kolory, które one prezentują mogą ułatwić znalezienie najlepszych barw do Państwa pomieszczeń, tynków lub innych powierzchni.  Zachęcamy również do kontaktu z nami w celu ewentualnego przygotowania próbki koloru na możliwie na najmniejszym opakowaniu produktu. Jest to czasochłonna, ale najbardziej pewna metoda doboru idealnego odcienia koloru.

 Wzornik Sympfony

Programy do wizualizacji aranżacji wnętrz i wyboru kolorystyki elewacji (ściana, cokół)

 Tikkurila Tikkurila ColorUP! - narzędzie do aranżacji kolorystycznych wnętrz
 Farby Kabe Pokoloruj dom - program do wizualizacji elewacji budynków
 Farby Kabe Zaprojektuj tynk mozaikowy

 

Farby wewnętrzne (ściany, sufity, drewno, metal, beton)

 Tikkurila Symphony 2436 - wzornik kolorów
 Tikkurila Deco Grey - wzornik odcieni szarości
 Tikkurila  Wzornik kolorów off-white. Odcienie bieli.
 Tikkurila  Kids Style - wzornik kolorów do pokoi dziecięcych
 Tikkurila Kolory nastrojów - kolekcja wybranych kolorów tematycznych

 

Ochrona i dekoracja zewnętrznych powierzchni drewnianych (impregnaty, lakierobejce, oleje i woski)

 Tikkurila Valtti - wzornik kolorów produktów do drewna
 Tikkurila Valtti Expert - kolory gotowe 
 Tikkurila Nostalgia Wood Wax - karta kolorów wosków do drewna

 

Tynki i farby zewnętrzne (fasady, elewacje, cokoły)

 Tikkurilla Facade Colour Card - wzornik farb elewacyjnych
 Bolix Balance - wzornik tynków i farb zewnętrznych 
 Farby Kabe Kolekcja wybranych kolorów tynków i farb zewnętrznych

 

Podstawowe wzorniki uniwersalne

 NCS Wzornik kolorów NCS
 RAL Wzornik kolorów RAL
   

Szczegółowy opis dostępnych aplikacji i wzorników znajdziecie Państwo poniżej.

 

Tikkurila ColorUP! - narzędzie do aranżacji kolorystycznych

Tikkurila ColorUP! to program, który umożliwia sprawdzenie, jak różnorodne kompozycje barw zmieniają wnętrze. Niezliczone aranżacje kolorystyczne możemy testować na przykładowych fotografiach dostępnych w aplikacji lub też na własnych zdjęciach.

Kliknij aby zobaczyć więcej.  

Tikkurila ColorUp

 

Pokoloruj dom - program do wizualizacji elewacji budynków

Aplikacja Kabe do aranżacji kolorystycznej elewacji budynków z zastosowaniem tynków lub farb elewacyjnych. Zapewnia możliwość wprowadzania kolorów uzupełniających na takich elementach jak ściana, cokół, stolarka okienna i drzwiowa, profile architektoniczno- dekoracyjne, obróbki blacharskie i orynnowanie. Uzyskaną wizualizację można zobaczyć o różnych porach dnia.

Kliknij aby zobaczyć więcej.

              Pokoloruj dom       Farby Kabe

 

Valtti - ochrona i dekoracja zewnętrznych powierzchni drewnianych

Karta obejmująca 40 kolorów. Na kolory z tej karty można barwić impregnaty do drewna, lakierobejce oraz oleje z linii Valtti takie jak: Tikkurila Valtti Complete, Tikkurila Valtti Color Extra, Tikkurila Valtti Color New, Tikkurila Valtti Wood Oil, Tikkurila Valtti Color Aqua.

Kliknij aby zobaczyć więcej.

Wzornik do drewna Tikkurila Valtti

 

Wzornik Tikkurila Symphony 2436

Wzornik Tikkurila Symphony obejmuje aż 2436 kolorów. Wg tego wzornika można barwić m.in. produkty do wnętrz takie jak farby lateksowe z grupy Optiva [3], [5], [7], [20] i Optiva Colour; wysokiej jakość farbę Feelings; rodzinę farb do łazienek Luja [7], [20], [40]; farbę do malowania tablic Liitu; emalie do drewna i metalu Everal (wybrane); farbę do betonu Betolux; oraz farby zewnętrzne z grupy Finngard. 

Kliknij aby zobaczyć więcej.

Wzornik Tikkurila Simphony 2436

Pokoloruj wnętrze - aplikacja do aranżacji kolorystycznych wnętrz

Program do projektowania kolorystycznego wnętrz firmy Farby Kabe. Umożliwia wczytanie własnego zdjęcia. Zapewnia możliwość wprowadzania kolorów uzupełniających na takich elementach jak meble, podłoga, stolarka okienna i drzwiowa. Uzyskaną wizualizację można zobaczyć o różnych porach dnia.

Kliknij aby zobaczyć więcej.

       Pokoloruj wnętrze     Farby Kabe - Wzornik K

  

Wzornik odcieni szarości 

Wybrana paleta barw stworzona przez firmę Tikkurila, może być pomocnym narzędziem dla niezdecydowanych. Specjaliści wybrali 72 odcienie, które prezentowane są w karcie kolorów Tikkurila Deco Grey. Kolory można uzyskać na większości produktów marki Tikkurila np. farbach Optiva, Everal, Betolux itd. Nowością są kolory szare stworzone dla produktów do drewna.

Kliknij aby zobaczyć więcej.

Odcienie szarości Tikkurila Deco Grey

 

Wzornik kolorów off-white. Odcienie bieli.

Kolor biały nie jedno ma imię. Dlatego dla  wymagających przygotowano wzornik kolorów białych tzw. off-white. Kolory z tego wzornika są do uzyskania na farbie Tikkurila Optiva White. Produkt  ten w wersji podstawowej (niedobarwiany) charakteryzuje się wyjątkowo jasną bielą. Farbę tę można jednak barwić na 18 odcieni bieli.

Kliknij, aby zobaczyć więcej

Odcienie bieli Tikkurila Optiva White

 

 

Wzornik Tikkurila Kids Style powstał z myślą o najmłodszych. 

Farby do pokojów dziecięcych muszą być wyjątkowej jakości, dlatego warto wybrać produkty marki Tikkurila: trwałe, odporne, nieszkodliwe dla naszych pociech.

Zaproponowane kolory można uzyskać na niemal wszystkich produktach do wnętrz marki Tikkurila tj. na farbach Optiva do ścian, farbach tablicowych, farbach do malowania mebli, czy elementów metalowych (Tikkurila Everal).

Kliknij aby zobaczyć więcej

Kolory do pokojów dziecięcych

 

Wzornik Kolory Nastrojów Tikkurila

Kolekcja kolorów Tikkurila odpowiada siedmiu wybranym nastrojom i została opracowana tak, aby Cię zainspirować i nadać aranżacji Twojego wnętrza indywidualnego charakteru.

Wybierz swój ulubiony nastrój i odpowiadającą mu paletę barw, która odda Twoją wyjątkowość i pozwoli Ci na odzwierciedlenie siebie w twoim otoczeniu.

Kliknij aby zobaczyć więcej

Tikkurila Kolory Nastrojów

 

Tikkurila Facade Colour Card - wzornik farb elewacyjnych 

Karta Facade Colour Card prezentuje 192 kolory, które mogą pokrywać mineralne, drewniane oraz betonowe powierzchnie zewnętrzne.

Kliknij aby zobaczyć więcej.

Wzornik Tikkurila Facade Colour Card

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium