Drewno jest niezwykle wdzięcznym materiałem do wykańczania podłóg – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczone. Najpopularniejszymi metodami na zachowanie walorów drewna są technologie oparte o lakier oraz rozwiązania wykorzystujące olej. Które z nich wybrać do domowych podłóg?
To, jaki rodzaj wykończenia drewnianej podłogi wybierzemy, wpłynie na jej stan po latach użytkowania. Jeśli dobrze dobierzemy ochronną substancję, będziemy mogli cieszyć się funkcjonalnością i wyglądem przez długi czas – przykłady tego widać w wielu zabytkowych obiektach mimo ich intensywnej eksploatacji.
Osoby, które dysponują większymi środkami, mogą zdecydować się na fabrycznie lakierowane lub olejowane parkiety. Jeśli jednak zależy nam na tańszym rozwiązaniu, parkiet możemy zabezpieczyć sami.
Lakiery ochronne do podłóg – rodzaje i właściwości
Polacy najczęściej decydują się na zabezpieczenia lakierowe. Z badań wynika, że 53% osób użyłoby lakieru do parkietów w domu, 24% zastosowałoby go również do drewna w ogrodzie.
Dostępne na rynku lakiery można podzielić na dwie grupy: podkładowe i nawierzchniowe.
Lakiery podkładowe nakładane są jako pierwsza warstwa, wypełniająca pory drewna i tworząca podstawę dla lakieru nawierzchniowego, chroniącego przed uszkodzeniami.
Na lakier warto zdecydować się zwłaszcza tam, gdzie powierzchnie są silnie eksploatowane, np. w korytarzu czy głównym pomieszczeniu domu. Czynnikiem przemawiającą za wyborem tej formy ochrony jest również rodzaj drewna – jeśli nasze podłogi wykonane są z miękkiego, krajowego drewna, jak sosna czy świerk, lakier stworzy na nich ochronną, twardą powłokę. Dobrym wyborem będą np. lakiery z serii Beckers Panellack, charakteryzujące się różnym stopniem połysku. Nie żółkną one z upływem czasu i ułatwiają utrzymanie czystości.
Jeśli przy okazji lakierowania podłóg chcielibyśmy pokryć ochronną warstwą również inne przedmioty w domu, możemy wykorzystać lakier Tikkurila Paneeli Assa. Jest on rozcieńczalny wodą, a więc szybko wysycha. Wyróżnia się niską emisją zapachu, chroni przed wpływem promieniowania UV i nadaje się także do kolorowych powierzchni.
Zabezpieczanie podłóg olejem
Olejowanie jest jedną z najstarszych metod ochrony drewna i od kilku lat ponownie wraca do łask. Wybierane jest między innymi ze względu na swoją naturalność i na najlepsze podkreślanie charakteru drewna. Oleje sprawdzają się w zabezpieczaniu jego twardszych gatunków, takich jak dąb, czy drewno egzotyczne, które same w sobie są odporne na uszkodzenia.
Na rynku mamy coraz więcej dobrych produktów olejowych, o składzie wzbogaconym różnymi dodatkami. Przykładem jest Timberex Hard Wax Oil, łączący cechy oleju i wosku. W efekcie pokryte takim produktem drewno jest nie tylko odporne na czynniki mechaniczne, ale również na zabrudzenia i wodę.
Odnawianie warstwy olejowej jest prostsze, niż w przypadku lakieru – w tym celu nie trzeba ścierać jej całej z podłogi, wystarczy nałożyć ją ponownie. W razie potrzeby można uzupełnić też ją miejscowo, wcierając olej szmatką w dane miejsce.
Powłoka olejowa jest dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy zamierzamy pokryć podłogi na tarasach czy w altanach. Dzięki temu, że olej wnika w deskę głębiej, chroni ją przed wpływem wilgoci i rozwojem pleśni czy grzybów. Lakier w takich warunkach mógłby pękać.