Menu
Szukaj
Koszyk

Nowoczesna kuchnia - żywice epoksydowe zamiast płytek

Czy wiesz, że kuchnia to jedno z najbardziej zawilgoconych pomieszczeń w domu? Dlatego wykończenie podłogi musi być na nią odporne. Niewiele materiałów ma taką właściwość – stąd wynika popularność płytek ceramicznych. To rozwiązanie stało się już jednak zbyt opatrzone. Jako nowoczesną alternatywę proponujemy bardziej funkcjonalne i stylowe żywice epoksydowe. Podczas gotowania wytwarza się wilgoć, która jest przyczyną powstawania grzybów i pleśni. Żywica jej nie wchłania, dlatego zaleca się jej stosowanie w kuchniach. Te pomieszczenia są specyficzne także dlatego, że stosunkowo łatwo gromadzi się w nich brud. 

Przejdź do wpisu

Czy wiesz, że kuchnia to jedno z najbardziej zawilgoconych pomieszczeń w domu? Dlatego wykończenie podłogi musi być na nią odporne. Niewiele materiałów ma taką właściwość – stąd wynika popularność płytek ceramicznych. To rozwiązanie stało się już jednak zbyt opatrzone. Jako nowoczesną alternatywę proponujemy bardziej funkcjonalne i stylowe żywice epoksydowe.

Żywice epoksydowe w kuchniach

Podczas gotowania wytwarza się wilgoć, która jest przyczyną powstawania grzybów i pleśni. Żywica epoksydowa jej nie wchłania, dlatego zaleca się jej stosowanie w kuchniach.

Te pomieszczenia są specyficzne także dlatego, że stosunkowo łatwo gromadzi się w nich brud. Przygotowywanie potraw sprzyja powstawaniu plam, zwłaszcza z olejów i tłustych sosów, które ciężko czasem usunąć. Na szczęście, gładką posadzkę epoksydową myje się z łatwością. Poza tym, w przeciwieństwie do płytek, nie ma łączeń – brak brudnych fug jest jej dodatkową zaletą.

Trwałość na medal

Warto zauważyć, że ten rodzaj posadzki jest odporny na działanie środków chemicznych, takich jak np. preparaty do czyszczenia. Można ją myć wodą z silnym detergentem bez obaw, że ulegnie zniszczeniu. Poza tym, trudniej ją uszkodzić niż płytki ceramiczne. I to nawet jeśli jest często użytkowana, a w wielu domach kuchnia jest miejscem, gdzie panuje duży ruch.

Najważniejsze jest jednak to, że żywica epoksydowa jest rozwiązaniem na lata. Jeśli zostanie odpowiednio nałożona, powinna bez szwanku wytrzymać długi czas. Co więcej, nie trzeba jej konserwować ani pokrywać impregnatem. Ma tylko jedną wadę – jeśli przez dłuższy czas jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, zaczyna żółknąć. Dlatego nie jest polecana do użytku zewnętrznego. W kuchni nie powinien to być jednak żaden problem.

Sikafloor - żywica w kuchni

Nowoczesny wygląd

Oczywiście, liczy się nie tylko funkcjonalizm – kuchnia ma też robić wrażenie swoim wyglądem! Żywice epoksydowe mogą stanowić idealne uzupełnienie wystroju wnętrza, zwłaszcza że część producentów udostępnia je w różnych barwach. Te w szarym kolorze, przypominającym beton, będą idealne do pomieszczeń w stylu industrialnym. Z kolei czerń, biel, beż lub inne neutralne kolory powinny pasować do kuchni urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Poza tym, mamy do wyboru możliwość wykończenia posadzki w macie lub połysku. W zależności od pożądanego efektu można stosować różne rozwiązania.

Sikafloor - żywica w salonie

Żywice epoksydowe vs. płytki ceramiczne

Ostatnim czynnikiem, o którym nie można zapomnieć, jest cena. Koszt żywicy epoksydowej jest porównywalny z kosztem płytek ceramicznych. Ten pierwszy materiał jest jednak bardziej wytrzymały, łatwiejszy w czyszczeniu i ma bardziej efektowny wygląd − idealny do nowoczesnych wnętrz. To rozwiązanie można zresztą wykorzystać nie tylko w kuchni. Bardzo dobrze sprawdza się również w garażach i pomieszczeniach gospodarczych – wszędzie tam, gdzie podłoga jest narażona na działanie silnych chemikaliów i szybko się brudzi. W artykule "Żywice epoksydowe do garażu lub mieszkania" są opisane szczegóły, dotyczące stosowania żywicy w takich miejscach. Jest tam też zamieszczony orientacyjny kosztorys narzędzi i produktów, potrzebnych do wyłożenia nią podłogi. Warto się z nim zapoznać, mając na uwadze wielkość powierzchni własnego pomieszczenia oraz stan podłoża.

Sikafloor - żywica w łazience