Szukając farb do wnętrz, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich kolor, ale również na stopień połysku i rodzaj. W przypadku pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci i wody, trzeba też wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, które zapobiegną powstawaniu pleśni i grzybów. Czujesz się zagubiony, widząc ile rodzajów powłok malarskich jest dostępnych w sklepach? Jeśli szukasz czegoś, czym mógłbyś pokryć ściany w mieszkaniu, powinny Cię interesować tylko dwa z nich: akrylowe i lateksowe. Należą do produktów wodorozcieńczalnych, przepuszczają parę wodną i są bezpieczne dla zdrowia. Niektóre z nich posiadają również atesty dla alergików.
Rodzaje farb do pomieszczeń mieszkalnych
Zwłaszcza produkty lateksowe są warte rozważenia – stanowią ulepszony wariant powłoki akrylowej, ponieważ zawierają w swoim spoiwie więcej żywicy. To przekłada się na wzmocnioną odporność na czyszczenie. Ich zaletą jest też ładny, nasycony kolor oraz szeroka gama stopni połysku. Warto zauważyć, że tego typu powłoki są również polecane do kuchni i łazienek. Wtedy w składzie muszą się jednak pojawić biocydy, które zabezpieczą ściany przed działaniem wilgoci. Produktem, który chroni przed powstawaniem grzybów i pleśni jest np. Tikkurila Luja 7 Matt
Wysoka jakość wiąże się jednak z nieco wyższą ceną. Dlatego osoby szukające tańszych alternatyw, powinny sięgnąć po standardowe farby akrylowe. Je również łatwo się nakłada, ale trzeba mieć na uwadze, że nie są zbyt odporne na mycie z użyciem wody i szorowanie. W wyniku czyszczenia kolor może utracić swoją intensywność, powierzchnia się wybłyszczy, a większość zabrudzeń po prostu nie da się usunąć.
Kolory ścian
Następny krok to znalezienie odpowiedniego koloru farby. Oczywiście, jest on głównie kwestią gustu, ale przy jego wyborze warto kierować się też innymi czynnikami. Przede wszystkim, barwa ścian zależy od oświetlenia. Jeśli często pada na nie słońce, kolor staje się mniej intensywny. Dlatego warto w takich przypadkach wybierać nasycone odcienie, które nie będą się wtedy wydawały zbyt przytłaczające. Natomiast w pokojach, które mają ograniczony dostęp do naturalnego światła, dobrze się sprawdzą delikatne barwy. Ładnie prezentują się zwłaszcza jasne odcienie dostępne w kolekcji farb Tikkurila Optiva
lub innego fińskiego producenta Teknos - grupa farb lateksowych Biora:
Umiejętne dobranie koloru może też sprawić, że pokój wyda się większy, a sufit wyższy. Ten ostatni efekt uzyskasz, malując sufit na standardowy, biały kolor, a ściany pokrywając ciemnym, kontrastowym odcieniem. Do malowania sufitu najlepiej wybrać specjalną farbę, przeznaczoną do tego celu, np. TeknosPro Katto
Z kolei optyczne powiększenie osiągniesz, stosując jasne farby, które lepiej odbijają promienie światła. Biel i neutralne odcienie beżu to najbezpieczniejsze rozwiązania, pasujące do minimalistycznej estetyki. Możesz też jednak poeksperymentować z pastelami albo innymi kolorami, które pasują do Twojego pomysłu na aranżację.
Wykończenie – połysk czy mat?
Ostatnie kryterium wyboru to stopień połysku farby. Każdy producent może stosować nieco inną skalę, ale standardowo wyróżnia się wykończenia typu:
- głęboki mat,
- mat,
- satynowy mat,
- półmat,
- półpołysk,
- połysk.
Który z nich wybrać? Na rynku najwięcej jest matowych powłok malarskich. Ich zaletą jest łatwiejszy sposób nakładania. Na dodatek, mat sprawia, że nierówności podłoża nie są zbyt widoczne. Z drugiej strony, farby z połyskiem łatwiej wyczyścić, a ich kolory są bardziej nasycone. Zastanów się, na czym Ci bardziej zależy i dopasuj produkt do swoich wymagań. W doborze produktu może pomóc Ci artykuł „Stopnie połysku powłoki malarskiej”.
Decyzja dotycząca wyboru farby dekoracyjnej wymaga dokładnego określenia swoich potrzeb. Jeśli nie jesteś pewien, która powłoka będzie najlepsza, skontaktuj się z nami. Opowiedz nam, czego szukasz, a my chętnie doradzimy Ci, jakie produkty sprawdzą się w Twoim mieszkaniu.