Menu
Szukaj
Koszyk

Jak optycznie powiększyć pokój? Oto garść uniwersalnych wskazówek

Pokoje o niewielkim metrażu są szczególnie podatne na zagracenie. Czasem wystarczy zaledwie jeden dodatkowy mebel i mały bałagan, aby nasz pokój magicznie przemienił się z przytulnego kącika zagraconą klitkę. Co zrobić, aby odzyskał przestrzeń i sprawiał wrażenie większego niż w rzeczywistości? 

Jednym z najprostszych sposobów na wizualne powiększenie pomieszczenia jest dobór właściwej kolorystyki. Stworzenie właściwego kontrastu pomiędzy ścianami a podłogą pomaga nabrać ludzkie oko.

Wstawienie dużego lustra otwiera przed nami liczne możliwości zabawy z perspektywą. To element wystroju, który działa niczym wewnętrzne okno – odbija naturalne światło w głąb pokoju i może tworzyć złudzenie większej przestrzeni.

Przejdź do wpisu

Pokoje o niewielkim metrażu są szczególnie podatne na zagracenie. Czasem wystarczy zaledwie jeden dodatkowy mebel i mały bałagan, aby nasz pokój magicznie przemienił się z przytulnego kącika w zagraconą klitkę. Co zrobić, aby odzyskał przestrzeń i sprawiał wrażenie większego niż w rzeczywistości?

1. Dobierz kolory na zasadzie kontrastu

Jednym z najprostszych sposobów na wizualne powiększenie pomieszczenia jest dobór właściwej kolorystyki. Stworzenie właściwego kontrastu pomiędzy ścianami a podłogą pomaga nabrać ludzkie oko - należy jednak pamiętać, że nieznajomość tych zależności może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

 

Jak powiększyć pokój, używając jedynie farby?

  • Jasne ściany, jasny sufit, ciemna podłoga

Zestawienie jasnych ścian i sufitu oraz ciemnej podłogi sprawia, że pokój wydaje się wyższy i szerszy. Do pomalowania pokoju na taką modłę szczególnie dobrze sprawdzają się farby z segmentu premium firmy Beckers oraz Tikkurila.

  • Ciemna podłoga i przeciwległa do drzwi ściana, jasne ściany i sufit

Jednym z modniejszych połączeń tego sezonu jest malowanie jednej lub więcej ścian w pokoju na inny kolor niż pozostałe. Aby optycznie poszerzyć pokój, warto pomalować przeciwległą względem drzwi ścianę ścian na ciemniejszy kolor.

  • Jasna podłoga, jasny sufit i ściany, przeciwległa ściana w drobne wzory

Ozdobienie jednej ściany delikatnymi wzorami sprawia, że wydaje się ona większa. Zjawisko to działa tym wyraźniej, im więcej jest wzorów - duża liczba detali skutecznie odwraca uwagę od rzeczywistego rozmiaru pokoju.

  • Przeciwległa ściana w jasne, pionowe pasy

“Psychologia pasków”, tak często stosowana przy doborze ubrań, sprawdza się również w przypadku aranżacji wnętrz. Tak pomalowany pokój wydaje się zauważalnie wyższy i bardziej przestronny.

Warto mieć jednak na uwadze, że rozwiązanie to sprawdza się głównie w nowoczesnych i odważniejszych wnętrzach.

 

Połączenia, które pomniejszają pokój:

  • Jasne ściany, ciemny sufit, ciemna podłoga

Jeśli zależy nam na poszerzeniu pomieszczenia, warto rozważyć zestawienie ciemnego sufitu i podłogi oraz jasnych ścian. Warto pamiętać jednak, że połączenie tego rodzaju skutkuje “obniżeniem” pokoju.

  • Ciemne ściany, jasny sufit i podłoga

Połączenie to jest niczym negatyw jednego z wcześniejszych zestawień - o ile skutecznie poszerza pokój, obniża jednocześnie sufit, dlatego sprawdzi się raczej w wysokich pomieszczeniach.

 

2. Postaw na minimalizm

Na “zagracenie” pokoju największy wpływ mają przede wszystkim szafy i komody. Ich usunięcie nierzadko jest jednak niemożliwe - składowane w nich rzeczy muszą przecież trafić gdzie indziej.

Zastanawiając się jak powiększyć optycznie pokój, warto zacząć od zdjęcia ze ścian niewielkich obrazków, ramek i ozdób. Czyste i wygładzone ściany wydadzą się większe, a pokój zyska na przestronności.

 

3. Spośród jasnych odcieni, wybieraj te neutralne

Barwy odgrywają ważną rolę w tworzeniu i aranżowaniu wolnej przestrzeni. Lekkie odcienie rozświetlają wnętrza i poszerzają ściany. W zabiegu tym prym wiodą przede wszystkim rozmaite odcienie bieli, bardzo jasne szarości i beże. Osoby o nieco odważniejszym stylu mogą postawić na rozmaite pastele i kilka odcieni podobnego koloru, ale przed tą decyzją warto spróbować zwizualizować efekty.

 

4. Wykorzystuj ciemny, naturalny brąz

Wskazówka poruszana w punkcie 1., dobieranie kontrastowych kolorów, stanowi jedną z najbardziej uniwersalnych porad dla małych pokojów. Panele i deski w ciemnym brązie doskonale komponują się z jasnymi ścianami i sufitami, czyniąc pomieszczenia bardziej przestronnymi i wyższymi. Zestawienie to sprawdza się najlepiej zwłaszcza w dobrze oświetlonych pokojach, w których kolor podłogi nie staje się tym dominującym.

 

5. Zamontuj lustra

Wstawienie dużego lustra otwiera przed nami liczne możliwości zabawy z perspektywą. To element wystroju, który działa niczym wewnętrzne okno – odbija naturalne światło w głąb pokoju i może tworzyć złudzenie większej przestrzeni.

Podobnie jak w przypadku pionowych i poziomych pasów na ścianach, wysokie lustra najlepiej spełniają swoją rolę w niskich pomieszczeniach, a szerokie doskonale wpasowują się w wąskie pokoje. To funkcjonalna, praktyczna ozdoba, która świetnie sprawdzi się niezależnie od obranej kolorystyki czy stylu wnętrz.

 

6. Eksperymentuj z oświetleniem

Najczęściej spotykanym stylem oświetlania pokoju jest montaż centralnego źródła światła pod sufitem oraz dostawienie lampki nocnej lub wolnostojącej. Zmiana tego schematu sprawi, że otworzą się przed Tobą zupełnie nowe możliwości zabawy światłocieniem.

Zupełnie jak w przypadku pomalowania jednej ze ścian na inny kolor, odpowiednie ustawienie (niewielkich) lamp i zamontowanie kinkietów sprawi, że pokój wyda się szerszy bądź wyższy. Oczywiście, złe ustawienie źródeł świata może przełożyć się na wyeksponowanie niepożądanych cech – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przetestować różne ustawienia i ich ogólny wpływ na wygląd pokoju.

Powyższe wskazówki to zaledwie kilka z kierunków, w jakie można poprowadzić symboliczne powiększenie naszego pokoju. Zapoznaj się z farbami polecanymi przez Milabud i przekonaj się, że znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz, by stworzyć więcej przestrzeni w swoim domu.