Kabina prysznicowa w wersji minimalistycznej, z nowoczesnym rozwiązaniem w postaci rezygnacji z gotowego brodzika akrylowego na rzecz ułożenia posadzki z delikatnym spadem oraz zastosowania odpływu liniowego, to gustowne i praktyczne rozwiązanie. Na co dzień jest wygodne dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub będących po zabiegach. Osoby starsze również docenią komfort samodzielnej kąpieli.
Estetyka minimalistycznej formy wpływa na aranżację łazienki, a łatwe utrzymanie w czystości gwarantuje komfort użytkowania na co dzień. Wymieniając zalety prysznica bez brodzika warto dodać niskie zużycie wody. Czy kabina prysznicowa bez brodzika jest trudna i droga w wykonaniu? Odpowiedź jest jednoznaczna.
Nie jest to rozwiązanie droższe od pozostałych wariantów, jednak w zakresie trudności trzeba koniecznie dobrać odpowiednie materiały oraz prawidłowo wykonać izolację kabiny prysznicowej, aby cieszyć się niezawodnie działającym brodzikiem.
Prysznic bez brodzika - jak zrobić?
Izolacja kabiny prysznicowej to kluczowa kwestia przy doborze niezbędnych materiałów. Brodzik zbudowany z płytek, kamienia, mozaiki szklanej powinien zostać wyposażony w praktyczny odpływ liniowy, który pozwala na odprowadzenie wody, zapobiegając rozlewaniu jej poza kabinę. Odpływ liniowy to jednak nie wszystko. Najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania kabiny jest zaizolowanie przeciw wilgoci.
Paroprzepuszczalne preparaty, stanowiące niezbędnik przy wykonywaniu kabiny to konieczność zastosowania jako warstwa pod płytkami, doskonale współpracująca np. z wysokoelastycznym klejem linii H40 firmy Kerakoll. Hydroizolacja, wykonywana na ścianach kabiny powinna zostać wykonana z użyciem zaprawy, niespływającej z powierzchni pionowych. Elastyczna zaprawa hydroizolacyjna 2K SikaLastic-152 odpowiednia jest również do stosowania na zewnątrz budynków – zarówno tych, narażonych regularnie na działanie wilgoci, jak i tych suchych. Zaprawa 2K Sikalastic-152 bardzo szybko utwardza się także w wysokich temperaturach i nadaje się do użytku na większości podłoży, takich jak beton, zaprawy cementowe czy kamień.
Znakomitym produktem, sprawdzającym się przy uszczelnianiu podłogi jak i ścian w kabinie prysznicowej, zarówno nowej jak i starej jest niezawodny uszczelniacz. Dwuskładnikowy produkt uszczelniający Kerakoll Aquastop Flex zapobiega przesiąkaniu wody, jest odpowiedni do użytku prywatnego i komercyjnego. Warto podkreślić, że system Kerakoll Aquastop Flex sprawdza się zarówno w przypadku ujemnego (ciecz wypiera ścianę), jak i dodatniego parcia wody (ciecz naciska na ścianę). Jest to profesjonalna hydroizolacja, która znajduje również szerg innych zastosowań, np. do wykonania izolacji tarasu czy balkonu.
Niezbędna może być też jednoskładnikowa hydroizolacja szlamowa Kerakoll Aquastop Nanoflex dostępna w opakowaniu 20 kg z dodatkowym uszczelniaczem gratis, która wydajnie i niezawodnie sprawdza się we wnętrzach i na zewnątrz. Izolacja ta charakteryzuje się wysoką przyczepnością i trwałością, jest również odporna na chlor, dzięki czemu doskonale sprawdza się we wszystkich miejscach, mających kontakt z chlorowaną wodą. Jest prostsza w użyciu niż produkty dwukomponentowe, a równie skuteczna.
Prysznic bez brodzika w bloku - czy jest to możliwe?
Izolacja kabiny prysznicowej bez brodzika może rodzić wątpliwości zastosowania w bloku, gdzie liczy się każdy centymetr, nawet wysokości pomieszczenia. W niewielkiej łazience można zastosować system kładzenia płytki na płytkę, gdzie produkt hydroizolacyjny znakomicie sprawdzi się jako warstwa pomiędzy starą i nową nawierzchnią. Najlepszy sposób na zyskanie dodatkowych centymetrów wysokości (brodzik standardowy ma swoją wysokość, do której trzeba doliczyć nóżki, na których zostanie osadzony). Izolacja kabiny prysznicowej zapobiega tworzeniu się uciążliwych efektów zawilgocenia w pomieszczeniach, co sprawia, że nawet w bloku można pozwolić sobie na kabinę bez brodzika. Aby przekonać się, jak poradzić sobie z montażem kabiny bez brodzika, warto przeczytać nasz artykuł Izolacja prysznica: prysznic bez płytek czy z glazurą.