Czasy, w których jedynym słusznym odcieniem ścian i sufitów była biel, minęły bezpowrotnie. Wiodący producenci farb prześcigają się w oferowaniu produktów o zróżnicowanych barwach i wykończeniu, takich jak mat i połysk. Co należy zrobić w sytuacji, w której żaden z dostępnych w ofercie odcieni nie budzi Twojego entuzjazmu? Zainwestuj w farby z mieszalnika – to produkty o unikalnych odcieniach, które okażą się dokładnie takie, jakich oczekiwałeś.
Dlaczego warto zainwestować w farby z mieszalnika?
W hurtowniach i sklepach budowlanych można napotkać szeroką gamę gotowych, przygotowanych zawczasu farb do różnych pomieszczeń i powierzchni. Dostępna od ręki kolorystyka jest jednak ograniczona ze względów praktycznych – producenci stawiają najczęściej wyłącznie na najpopularniejsze barwy, kierowane do najszerszej grupy odbiorców.
Problem zaczyna się w momencie, w którym Twój projekt aranżacyjny wymaga zastosowania konkretnego, niedostępnego od ręki koloru. Z pomocą przychodzą wówczas farby z mieszalnika, cechujące się wyższą jakością i niemal nieograniczonym potencjałem dostępnych kolorów.
Jak opracowuje się wzorniki kolorów?
Farby z mieszalnika tworzy się w oparciu o wzorniki kolorów, czyli zestaw odcieni, na jakie można zabarwić wybraną farbę. Liczba dostępnych barw w poszczególnych wzornikach różni się. Za jeden z najważniejszych wzorników uznaje się Natural Color System (NCS), który obejmuje kilka tysięcy kolorów, opracowany wskutek ponad 60-letnich badań nad postrzeganiem kolorów przez człowieka. Część producentów decyduje się zawęzić tę szeroką listę do wzorników „tematycznych”, skupiających się na danej grupie barw. Innym ważnym, uniwersalnym wzornikiem jest RAL, szczególnie popularny przy farbach do metalu.
Przykładem takiego wzornika jest firma Tikkurila, której farba z mieszalnika jest dostępna zarówno w palecie NCS, jak i węższych przedziałach, takich jak wzorniki/ kolekcje Symphony 2436, Deco-Grey czy off-white. Decydując się na zakup farby Tikkurila z mieszalnika mamy pewność, że wybrany odcień doskonale wkomponuje się w naszą aranżację. Z podobnych zestawów odcieni korzystają również inne wiodące firmy. Farby Beckers z mieszalnika wykorzystują również paletę Symphony oraz NCS.
Podobnie farby Kabe mogą opierać się o wzornik NCS, RAL lub wzornik producenta.
Przeczytaj nasz wpis blogowy o tym jak korzystać z wzorników kolorów.
Ile kosztuje farba z mieszalnika?
Choć większość producentów farb korzysta z ogólnie przyjętej, uniwersalnej palety NCS (ograniczonej zazwyczaj do własnych wzorników i indywidualnego nazewnictwa kolorów), całkowity koszt farby z mieszalnika jest trudny do przewidzenia z góry. Jest on powiązany przede wszystkim z ilością potrzebnych pigmentów. Aby poznać koszt przygotowanej farby, należy skontaktować się telefonicznie bądź mailowo z naszymi specjalistami, którzy udzielą wszystkich niezbędnych informacji na temat farby z mieszalnika.
Farba z mieszalnika pomoże Ci uzyskać idealny kolor
Współczesne wzorniki kolorów otwierają przed Tobą niemal nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia unikalnych aranżacji wnętrz. Nie jesteś pewien, która farba najlepiej sprawdzi się w planowanym przez Ciebie remoncie? Skontaktuj się z nami i dowiedz się, które farby z mieszalnika zapewnią Ci oczekiwaną jakość i trwałość.
Sprawdź też modne kolory ścian 2021 według producenta Tikkurila.