Producenci
Produkt dnia
Farby Kabe Prolatex 10l matowa farba lateksowa
Farby Kabe Prolatex 10l matowa farba lateksowa
259,00 zł 210,57 zł
szt.
Kerakoll Fugalite BIO Parquet fuga żywiczna 3kg kolory
Kerakoll Fugalite BIO Parquet fuga żywiczna 3kg kolory
159,00 zł 129,27 zł
szt.
Teknos Biora Balance pełen mat 2,7l farba lateksowa
Teknos Biora Balance pełen mat 2,7l farba lateksowa
199,00 zł 161,79 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kategorie blog

Deski tarasowe – olejować czy lakierować?

Deski tarasowe – olejować czy lakierować?

Największe zagrożenie dla drewnianych tarasów stanowią wahania temperatur, woda i promieniowanie UV. Do tego jeszcze należy pamiętać o ryzyku powstawania uszkodzeń mechanicznych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Można zabezpieczyć drewno przed tymi czynnikami sięgając po olej lub lakier. Olej pozwala drewnu oddychać, a jednocześnie zapewnia wzmocnienie jego struktury. Dociera do najgłębszych warstw drewna i penetruje jego strukturę. Specyfika lakieru polega na tym, że tworzy on powłokę, która ma za zadanie chronić deski przed szeregiem szkodliwych czynników. Zamiast wnikać do środka drewna, jak olej, zabezpiecza je od zewnątrz. Dzięki temu deski nie są tak narażone na uszkodzenia mechaniczne, ani na promienie UV. Który z nich warto wybrać, by ochronić deski tarasowe?

Olej – środek, który głęboko wnika w strukturę drewna

Działanie: Olej pozwala drewnu oddychać, a jednocześnie zapewnia najskuteczniejsze wzmocnienie jego struktury. Dociera do najgłębszych warstw drewna, co z kolei powoduje, że deski są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, olej sprawia też, że drewniane deski przestają nasiąkać wodą, która w przypadku tarasów stanowi realne zagrożenie – przyciąga wilgoć i powoduje, że drewno pęcznieje, zwiększa swoją objętość i zaczyna gnić. Wtedy też trzeba się liczyć z pojawieniem się pleśni i grzybów. Olej, taki jak np. Beckers Elit Traolja, może zapobiec ich powstawaniu. Zmniejsza nasiąkliwość drewna, przez co jest ono bardziej odporne nie tylko na działanie wody, ale również na powstawanie zabrudzeń. W największym stopniu nasiąkliwość zmniejszają oleje rozpuszczalnikowe, takie jak Tikkurila Valtti Wood Oil.

Tikkurila olej do desek tarasowych

Tarasy są też wystawione na działanie promieni UV. Pod ich wpływem deski zmieniają kolor. Ponadto słońce wysusza drewno i powoduje jego kurczenie. Częste zmiany temperatur mogą doprowadzić do odkształceń oraz pęknięć na deskach. Olej jest polecany jako środek niwelujący szkodliwy wpływ słońca na drewno – nie łuszczy się pod jego wpływem i chroni przed zmianami w strukturze drewna.

Tikkurila olej do tarasów

O czym warto pamiętać?

Jeśli taras jest szczególnie często eksploatowanym miejscem, trzeba mieć na uwadze, że warstwa oleju może się szybko zetrzeć. W takim przypadku trzeba będzie regularnie olejować podłoże. Bez obaw można jednak stosować olej na ścianach i poręczach. Poza tym, należy mieć na uwadze, że nawet barwione oleje nie mają intensywnego koloru. To sprawia, że doskonale nadają się do podkreślania struktury drewna, ale nie dają dużych możliwości dekoracyjnych. Warto też pamiętać, że oleje wodorozcieńczalne, takie jak Tikkurila Valtti Wood Oil Akva, mają podczas schnięcia ładniejszy zapach niż oleje rozpuszczalnikowe. Dlatego są polecane do tarasów znajdujących się w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych. Z drugiej strony, szybciej się też ścierają, dlatego lepiej nie stosować ich w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Beckers olej do tarasów

 

Lakier – ochrona z zewnątrz

Działanie: Specyfika lakieru polega na tym, że tworzy on powłokę, która ma za zadanie chronić deski przed szeregiem szkodliwych czynników. Zamiast wnikać do środka drewna, jak olej, zabezpiecza je od zewnątrz. Dzięki temu deski nie są tak narażone na uszkodzenia mechaniczne, ani na promienie UV. Bariera jaką stanowi lakier nie pozwala też drewnu nasiąkać wodą, co dodatkowo uniemożliwia powstawanie plam i ułatwia czyszczenie drewnianych desek.

O czym warto pamiętać?

Chociaż lakier chroni deski przed promieniowaniem UV, pod wpływem słońca często ulega złuszczeniu. Dlatego używając lakieru trzeba się liczyć z tym, że powierzchnie będą musiały być co jakiś czas lakierowane na nowo. To rozwiązanie ma też inną wadę – jeśli dojdzie na przykład do poważnego zarysowania drewna lub złuszczenia powłoki lakieru, cała podłoga będzie musiała zostać cyklinowana lub szlifowana. Nie da się przeprowadzić naprawy jedynie punktowo. Przy nanoszeniu lakieru trzeba też pamiętać, że schnie on dłużej od oleju i uwzględnić to w swoich planach remontowych.

Osoby, które wahają się pomiędzy olejem a lakierem powinny wziąć pod uwagę wymienione wyżej parametry, a także zastanowić się nad aspektem estetycznym. Lakier jest preparatem o intensywniejszej barwie, na dodatek może być matowy lub połyskujący. Z drugiej strony, olej jak żaden inny środek potrafi podkreślić piękno drewnianej struktury. Wybór konkretnej opcji powinien, więc zależeć również od tego, jaki efekt ma zostać osiągnięty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium