Remont mieszkania lub prace wykończeniowe w nowych obiektach są przez niektórych uważane za jeden z najważniejszych elementów dbania o swój dom. Nadawanie nowego koloru ścianom może być jednak problematyczne, zwłaszcza dla osób, które nie miały wcześniej styczności z drobnymi lub większymi pracami wykończeniowymi.
Agregaty malarskie to rozwiązanie przygotowane przez konstruktorów z myślą o równomiernym rozprowadzaniu farby zarówno na gładkich powierzchniach ścian wewnętrznych, jak i chropowatych płaszczyznach. Czego można dowiedzieć się na ich temat?
Linia urządzeń do hydrodynamicznego malowania natryskowego Graco GX pozwala profesjonalistom korzystać z licznych zalet technologii bezpowietrznej.
Jak działają agregaty malarskie?
W zależności od modelu agregat malarski można nabyć w wersji stabilnego, łatwego w przenoszeniu urządzenia z ramą (np. model Graco GX21), bądź na wózku (Graco ST-MAX 390 Classic PC Hi-Boy). Jego budowa opiera się na kilku rodzajach pomp, które pobierają farbę z pojemnika, a następnie tłoczą ją do pistoletu natryskowego. Dzięki elementom generującym ciśnienie farba rozpylana jest przez wbudowaną końcówkę pistoletu bezpośrednio na wybraną powierzchnię. Agregaty malarskie umożliwiają użytkownikom regulację ciśnienia natrysku, a dzięki wbudowanym filtrom zmniejszają możliwość zatkania się przewodów. Urządzenie zasilane jest prądem, który trafia do wydajnego silnika generującego pracę agregatu. Szczelnie zamontowane elementy urządzenia sprawiają, że pobierana i tłoczona farba nie powoduje rozprysków, a dzięki łatwemu użytkowaniu z agregatu malarskiego mogą korzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.
Zalety malowania przy użyciu agregatów malarskich
Wydawać by się mogło, że agregaty malarskie nie są urządzeniami łatwo dostępnymi na rynku i często używanymi do prac malarskich. Nic bardziej mylnego. Dzięki bogatej gamie zastosowań, a także płynących z tego zalet sprzęt ten cieszy się dużą popularnością wśród ekip budowlanych, a przy tym jest powszechnie dostępny. Wśród najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania agregatów malarskich wymienić można:
Równomierne rozprowadzenie farby – dzięki wydajnej pompie oraz wielokrotnie testowanemu systemowi natryskowemu agregat malarski jest w stanie pokryć malowaną ścianę jednakową warstwą farby, o tej samej grubości. Nie trzeba być specjalistą, by uzyskać idealny efekt wizualny.
Oszczędność czasu pracy – wykorzystywanie agregatu podczas prac malarskich jest o wiele wydajniejsze niż w przypadku tradycyjnego pokrywania ścian wałkiem, czy pędzlem. Jedna osoba w czasie dnia pracy jest w stanie pokryć nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych ścian.
Dokładne pokrycie każdej struktury – dysza rozprowadzająca farbę pod ciśnieniem jest w stanie dotrzeć nawet do najbardziej niedostępnych fragmentów malowanej płaszczyzny. Jest to pomocne szczególnie podczas malowania obiektu o nieregularnym kształcie albo chropowatej powierzchni np. tynku strukturalnego.
Jaki model agregatu malarskiego wybrać?
To, jaki model urządzenia zostanie wybrany przez kupującego, zależy przede wszystkim od jego potrzeb – jak często będzie korzystał z urządzenia i do jakich celów będzie go używać. Modele agregatów malarskich na wózku są pomocne podczas częstego przemieszczania się osoby w trakcie malowania. Dzięki dokładnie wyważonej konstrukcji urządzenia nie przewracają się w czasie pracy, a tym samym nie powodują zbędnych przerw w jej wykonywaniu. Agregaty z ramą jak popularny model Graco GX21 to z kolei propozycja lekkiego i łatwego w przenoszeniu urządzenia, którego położenie może być wielokrotnie zmieniane przez użytkownika. Dzięki stabilnej budowie praca agregatu nie jest narażona na uszkodzenia, a samo urządzenie nie przewraca się przy każdym pociągnięciu przewodów.